Uchwała o Fundacji rodzinnej przyjęta przez Sejm

Ustawa o Fundacji Rodzinnej została przyjęta przez Sejm. Po odrzuceniu części zaproponowanych poprawek z 12 stycznia Sejm przekazał ustawę o Fundacji Rodzinnej do podpisu przez Prezydenta RP.

Ustanawia to wejście w życie ustawy o Fundacji Rodzinnej, o której mowa na stronie – Fundacja rodzinna — nowa instytucja w polskim prawie. Nie przewiduje się veta ze strony przedsiębiorstw rodzinnych ani otoczenia prawniczego, co oznacza,  że najprawdopodobniej już maju ustawa wejdzie w życie.

Poprawki ustawy o Fundacji rodzinnej odrzucone przez Senat

W trakcie głosowania Sejmu drobne poprawki o charakterze technicznym nie były kwestionowane i zostały zaakceptowane w znaczącej liczbie. Propozycje zakwestionowane i w rezultacie odrzucone przez Senat dotyczyły przepisów z zakresu opodatkowania Fundacji Rodzinnych i głosiły:

  • zwolnienia fundacji rodzinnych z należności podatkowej z racji przychodów dotyczących nieruchomości komercyjnych
  • zwolnienia z podatku osób fizycznych, które deklarują repatriację kapitału fundacji rodzinnej założonej uprzednio poza granicami Polski tj. wycofanie aktywów z zagranicznej fundacji rodzinnej i ulokowanie ich w nowopowstałej fundacji rodzinnej
  • korzystanie z preferencyjnego opodatkowania tzw. estońskim CIT-em dla tych spółek, które w składzie udziałowców mają fundacje rodzinne. Do tej pory przywilej ten dotyczy jedynie osób fizycznych

Sejm nie zgodził się na poprawkę dotyczącą dodania do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wyłączenia prawa pierwokupu KOWR w zakresie przenoszenia akcji lub udziałów spółek, które posiadają nieruchomości w sytuacji ich wnoszenia do fundacji rodzinnej lub też przenoszenia takich akcji, lub udziałów z fundacji na rzecz jej beneficjentów.

Obowiązek rewizji ustawy

Istotną poprawką senacką jest ustanowienie obowiązku kontroli funkcjonowania ustawy o fundacjach rodzinnych dla Rady Ministrów po 3 latach od jej wejścia w życie. Celem tego obowiązku jest rewizja i walidacja tej działania instytucji fundacji rodzinnych w Polsce i ocena wprowadzonych teraz przepisów.

Na wejście w życie ustawy poczekamy najprawdopodobniej do maja 2023 ze względu na 3 miesiące vacatio legis, jednak nie powinno to powstrzymać firm rodzinnych przed planowaniem systemów oraz porządkowaniu spraw majątkowych w przygotowaniu do korzystania z przepisów fundacji rodzinnej.