Polskie prawo jest bardzo zawiłe, dlatego trudno się w nim odnaleźć, nie mając na co dzień do czynienia z jego niuansami. Korzystanie z porad prawnych wielu osobom kojarzy się z poważną, a wręcz kryzysową sytuacją, wymagającą interwencji specjalisty. Jednak w wielu sytuacjach warto skorzystać z porady prawnej nawet, jeśli nie wydaje się to koniecznością.
Porady prawne – w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać?
Opinie i porady prawne przeważnie kojarzą się z sytuacją konfliktową, w której osiągnięcie porozumienia między stronami nie jest już możliwe. Jednak warto wiedzieć, że porady prawnej warto zasięgnąć również po to, by uniknąć potencjalnych kłopotów czy niejasności. W niektórych sytuacjach konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w danej dziedzinie jest w zasadzie konieczna.
Mowa przede wszystkim o:
- zatrudnieniu nowego pracownika – w takim przypadku trzeba skonstruować umowę. Jeśli zatrudniasz kogoś po raz pierwszy, bądź w umowie chcesz zawrzeć specjalne wymagania, to konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy będzie koniecznością;
- podpisywaniu umowy z kontrahentem – zarówno w sytuacji, w której to Ty jako strona przygotowujesz umowę, jak i jako strona, która ją podpisuje. Mnóstwo kruczków, które z pozoru wydają się nieistotne, może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla ważności umowy, ale także dla różnych konsekwencji płynących ze współpracy;
- podpisaniu umowy o współpracę – to dość swobodna forma prawna, dlatego każda umowa o współpracy może zawierać inne punkty. Taka umowa reguluje zakres obowiązków i odpowiedzialności stron, a także wyłączenia i specjalne warunki współpracy. Istotne jest jednak to, że, choć dowolność zapisów jest dość spora, muszą one naturalnie być zgodne z prawem. Dlatego jej skonstruowanie, a przynajmniej zweryfikowanie poprawności zapisów i ich zgodności z umową powinno być skonsultowane z prawnikiem.
Naturalnie sytuacji, w których porady i opinie prawne są potrzebne, jest o wiele więcej – i mnóstwo z nich dotyczy codziennego życia. Lepiej zapytać prawnika i mieć pewność, niż naprawiać sytuację po fakcie!